רב-תחומי במדעי הרוח

תואר ראשון רב תחומי במדעי הרוח מגבש תשתית לימודית יסודית אשר מרחיבה את אפיקי הידע של הסטודנט לתואר ראשון במגוון תחומי דעת בתרבות עולם. התוכנית פועלת לשימור החוכמה ההומניסטית של מדעי האדם (רוח, חברה ויהדות). לימודים רב תחומיים מבטיחים השכלה רחבה, יכולת חשיבה מופשטת ובכללה, הקניית דפוסים של חשיבה ביקורתית, יכולת ניתוח וסינתזה של חומר עיוני רב תחומי השוואתי, יצירתיות, שיטתיות, בהירות ורוחב-אופקים.

מפגשים קרובים במחלקה

הקודם
22
יולי
10:00 - 12:00
מפגש עם החוג רב-תחומי במדעי הרוח
הפקולטה למדעי הרוח , רב-תחומי במדעי הרוח
-
תואר ראשון
בחירת מפגש בחירת
מפגש
הוספה ליומן הוספה
ללוח שנה
29
יולי
10:00 - 12:00
מפגש עם החוג רב-תחומי במדעי הרוח
הפקולטה למדעי הרוח , רב-תחומי במדעי הרוח
-
תואר ראשון
בחירת מפגש בחירת
מפגש
הוספה ליומן הוספה
ללוח שנה
הבא
לוקחים אותך רחוק
מה לומדים אצלנו?
הרב תחומי במדעי הרוח מציע לסטודנט אפשרות לרכוש ידע רחב אודות המפגש המתבקש במציאות הגלובלית, שמחבר בין תחומי ידע חיוניים בהומניסטיקה וכולל חיבורים שבין מזרח למערב ובין עתיק לעדכני. תואר ראשון רב תחומי (מולטי-דיסציפלינרי), אשר בעבר נקרא בשם 'תואר כללי', או ' B.A. כללי' במדעי הרוח, מפגיש את הסטודנטים עם מגוון רחב של תחומי ידע מכל עולמות הרוח ובכללם, תרבות, ספרות, אמנות, מוזיקה, שפות, היסטוריה ופילוסופיה קיי-פופ, גנדלף, ז'וליה קריסטבה, לוינס, זן בודהיזם, ברנרד הנרי-לוי, דרקונים, איינשטיין, סיטאר, אריסטו, אודין, מרטין לותר קינג, אקירה קורוסאווה, חנה ארנדט, המלך ארתור, שייקספיר ואתגר קרת - אלו הם רק חלק מהאישים ומהסמלים התרבותיים שנכללו בלימודי תואר כללי.
בעבר היה נהוג לחשוב כי תואר כללי במדעי הרוח מתאים לאלו המתלבטים "מה לעשות כשיהיו גדולים" או לאלו שמבקשים ללמוד "בשביל הנשמה". אבל באותה נשימה תואר כללי (כיום רב תחומי במדעי הרוח), מתאים גם לאנשים שמחפשים תכנית לימודים גמישה ומודולרית.

בניגוד לתארים אקדמיים ממוקדים דיסציפלינרית (שמתמקדים בנושא מרכזי אחד או שניים) בהם תכנית הלימודים מובנית וכוללת מקבצי קורסי חובה ללא בחירה, בלימודי הרב תחומי במדעי הרוח הסטודנט/ית בונה את מערכת השעות בצורה מודולרית, מתוך מאגר גדול של קורסים לבחירה במגוון תחומי ידע הומניסטי. בחוג ללימודי ב.א. רב תחומי במדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן ניתן לבחור קורסים מהמחלקות: היסטוריה, פילוסופיה, מוזיקה, ספרות, לימודים קלאסיים, שפות, לימודי אסיה, תרבות צרפת, ערבית, ספרות ובלשנות אנגלית, לימודי מידע וכן להוסיף עליהן קורסים לבחירה מפקולטות אחרות, ביניהן ניתן למנות את אמנות יהודית, מדעי המדינה, גאוגרפיה, מזרח תיכון, לימודי א"י וארכאולוגיה. השילובים השונים בין תחומי הידע בהישג ידכם, והרכבת תכנית הלימודים המיטבית נערכת בליווי, בהדרכה ובייעוץ אקדמי ומנהלי.
שילובים אפשריים
דגם חטיבות דיסציפלינריות - חשיפה למגוון תרבויות ושילוב תחומי דעת הומניסטיים בשלושה אשכולות: ספרות, פילוסופיה והיסטוריה. במסגרת האשכולות האלה הסטודנטיות והסטודנטים יעסקו בשירה ובפרוזה, בדרמה ובתיאטרון, בלוגיקה ובמוסר, בימי הביניים ובעת החדשה. היתרון בדגם הזה הוא המיקוד בתחומים דיסציפלינריים יחד עם רוחב יריעה המעניק השכלה רחבה.

דגם "ביזורי"- מגוון קורסים מתוך ההיצע הרחב בפקולטה אשר מאורגנים בימים מסוימים במערכת שעות קבועה ונוחה. דגם זה מוצע גם באנגלית. דגם זה מהווה סל של קורסים מרתקים מתוך ההיצע של כל מחלקות הפקולטה ויתרונו בגיוון הנושאי הרב מצד אחד ובריכוז של הלימודים בשעות מוגדרות מצד שני בשילוב של קורסים מקוונים.

תכנית בהתאמה אישית - אפשרות לבניית מערכת לימודים לפי כיווני העניין האישיים. בתוכנית זאת הסטודנטיות והסטודנטים יכולים לכוון את לימודיהם בפקולטה למדעי הרוח לכיווני ההעשרה והעניין שלהם, למשל, שפות, תקופות, תרבויות, סוגות, מקומות, נושאים ועוד, ממש לפי הנטיות האישיות. נוסף על כך, בכל הדגמים אפשר לשלב גם לימודי שפה: יוונית עתיקה ולטינית, צרפתית, ספרדית וטורקית, יידיש, לדינו וגרמנית, ערבית, סינית, יפנית וקוריאנית. מגוון זה משתנה משנה לשנה.

מגמת מדעי הרוח וקיימות - מגמת מדעי הרוח וקיימות מבקשת ללמוד ולחקור בגישה רב תחומית את ההיסטוריה, הספרות והפילוסופיה של בעיות ונושאים סביבתיים, כגון: שינויי אקלים, ניצול משאבי טבע, יחסן של תרבויות שונות לעולם הטבע ושאלת היחס בין "טבע" (nature) לבין "תרבות" (culture/nurture) על היבטיה החברתיים והטכנולוגיים. תחומי ידע חשובים ומרכזיים במדעי הרוח יכולים לתרום באופן משמעותי לשיח בינתחומי רחב הנוגע לגורל האנושות וכדור הארץ. כחלק מבית הספר לקיימות בבר-אילן, אנו שואפים להתניע דיאלוג בינתחומי עם מדענים וחוקרי מדעי החברה כדי להעלות שאלות מחקר חדשות ולספק דרכים מקוריות לטיפול בסוגיות שונות הנוגעות לקיימות, לאקולוגיה ולסביבה. מגמת מדעי הרוח וקיימות תלמד במסגרת תואר ראשון בחוג הרב תחומי במדעי הרוח, במתכונת חד-חוגית או במתכונת דו-חוגית.
מה עושים עם התואר?
בוגרי ב.א. רב-תחומי במדעי הרוח (לשעבר תואר כללי) רוכשים השכלה רחבה המציידת אותם ב"ארגז כלים" שמאפשר להם להתמודד עם אתגרי העולם החדש. הבוגרים רוכשים במהלך התואר יכולת חשיבה אנליטית, ביקורתית, שיטתית, יצירתית וגם מופשטת, מיומנויות רטוריקה וכושר הבעה. הידע מכשיר אותם להסביר, לטעון ולהתנסח בבהירות כשבידיהם ידע על-זמני ומיומנויות נצחיות שמשרתים אותם בכל תפקיד ומשרה שיבחרו בעולם הדינמי, גם אם חוקי המשחק משתנים.

בין בוגרינו ניתן למנות אנשי אקדמיה ומחקר, עורכי דין, רופאים, סופרים, עורכים ועיתונאים שההשכלה הרחבה שרכשו אפשרה להם לאייש משרות מרתקות במגוון תחומים.
לימודים במחלקה שלנו ייקחו אתכם רחוק. הם יפתחו עבורכם שער לעולם תוכן מרתק שיכול להוות בסיס מעולה להתמודדות על משרות משפיעות. אז אם אתם פתוחים לרעיונות חדשים ושואפים להתמודד, בחומר וברוח, עם עולם שבו הדבר היחיד שקבוע בו הוא השינוי, התקשרו אלינו עוד היום ונשמח לספר, להסביר ולכוון אתכם.
130,000
בוגרים
8,000
קורסים אקדמיים
300
מעבדות
איך מתקבלים
תואר ראשון
תנאי הסף לקבלה

תעודת בגרות, בחינה פסיכומטרית* (בציון של 85 ומעלה בפרק האנגלית).

מסלול קבלה ללא בחינה פסיכומטרית
מועמדים בעלי ממוצע בגרות גבוה המעוניינים ללמוד במחלקות מסוימות בפקולטות למדעי היהדות, למדעי הרוח או למדעי החברה, פטורים מהבחינה הפסיכומטרית, אך חייבים לעמוד בהצלחה בבחינת המיון באנגלית, אמי"ר/אמיר"ם, בציון של 85 לפחות.
תוכניות לימוד
תואר ראשון

 רב תחומי מדעי הרוח – חד-חוגי

תואר ראשון דו-חגי

תואר המשלב לימודים במחלקה שלנו ובמחלקה נוספת ומאפשר רכישת שני תחומי ידע בתואר אחד.

 תואר דו-חגי מובנה בשילובים הבאים:
 היסטוריה
 פילוסופיה
 מזרח תיכון
 מדעי המדינה
 מוזיקה
אמנות יהודית
תרבות צרפת

 תואר דו-חגי לא מובנה
שילובים מומלצים:
 ספרות משווה
 לימודי ארץ ישראל
 גאוגרפיה

מסלולים נוספים

תוכנית משולבת משפטים לבוגרי שנה א' במשפטים בממוצע 82 ומעלה

איך נרשמים
תואר ראשון

מגישים בקשת מועמדות ללימודים בבר-אילן באתר.
בתוך מספר ימים תקבלו הודעה על קליטת הבקשה, וכשבוע לאחר מכן תוכלו לברר את סטטוס הבקשה במערכת אינבר.

מלגות
תואר ראשון

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר ראשון

הרשמו לשני פתוח