קרימינולוגיה

קרימינולוגיה

קרימינולוגיה היא מדע רב תחומי, העוסק בתופעת העבריינות והסטייה על כל פניה, תוך אינטגרציה של ידע תיאורטי ויישומי מתחומי דעת שונים. המחלקה מדורגת בין עשר המחלקות המובילות באירופה במספר הפרסומים המדעיים.

תואר מבוקש. תרתי משמע
מה לומדים אצלנו?
לימודי התואר הראשון נועדו להקנות ידע אקדמי בסיסי בתחומי ההוויה האנושית הנורמלית והסוטה. במסגרת זו נסקרות ונלמדות ההתנהגויות הסוטות לסוגיהן, נדונות התיאוריות האמורות להסבירן ונשקלות הדרכים למניעתן. בין הנושאים הנלמדים: עבריינות, אלימות, סמים, ענישה, קורבנות, שיקום עבריינים, התמכרויות, אמת ושקר, פשיעה, בתי סוהר ועוד.

בין הקורסים שתלמדו: שיקום אסירים; מדע פורנזי- זיהוי פלילי; טרוריזם וקורבנותיו; עבריינות מין; עברות צווארון לבן; פסיכופתולוגיה; התמכרויות; עבריינות נוער; ויקטימולוגיה; אלימות פוליטית; סטייה חברתית; תורת הענישה; נוירוקרימינולוגיה; פסיכופתיה והערכת האישיות; רמייה במישור הפלילי; הפקת מידע בחקירה פלילית; תוכנית 12 הצעדים להחלמה מהתמכרויות; תורת הריאיון ועוד.
מה חוקרים אצלנו?
כמחלקה אינטרדיסציפלינרית, קשת המחקרים הנערכים אצלנו עוסקת במגוון רחב של תחומים: עבריינות ונוער בסיכון, גילוי שקרים ורמייה, גזענות ואפליה, אכיפה ופשיעה, נוירוקרימינולוגיה, התמכרויות, אלימות ותוקפנות, עבריינות מין, ויקטימולוגיה, טיפול ושיקום ועוד.

בין המחקרים המתקיימים כיום במחלקה:
היכולת להבחין בין אמיתות לבין שקרים באמצעות ניתוח תוכן של דברי הנחקרים
זיהוי ועיבוד רגשות בקרב אוכלוסייה קלינית פורנזית והקשר לאלימות
התהליכים השיקומיים והתרפויטיים הנוצרים כתוצאה מהפעלת רדיו קהילתי בכלא
השפעת תיפוף קבוצתי על אסירים
תפקודים קוגניטיביים ורגשיים והקשר ליצירתיות, תוך התייחסות ללטרליות מוחית.
מה עושים עם התואר?
לימודי הקרימינולוגיה לתואר ראשון נועדו להכשרה אקדמית בתחום. רבים מבוגרי המחלקה ממשיכים לתארים מתקדמים בתחום ומשתלבים כמרצים וכחוקרים במוסדות אקדמיים ובמכוני מחקר.

בגמר הלימודים לתואר השני, ולעיתים אף לאחר התואר הראשון, נקלטים בוגרי המחלקה ומוסמכיה במסגרות תעסוקתיות שונות כגון מחלקות לקידום נוער ברשויות מקומיות, שירות בתי הסוהר, המשטרה, מוסדות תיקון, בתי חולים לבריאות הנפש וכן במסגרות של הוראה תיכונית ואקדמית.

נוסף על כך, אפשר ללמוד בתוכנית לתואר שני בקרימינולוגיה קלינית, המאפשרת קבלת רישוי מקצועי ממשרד הבריאות.
130,000
בוגרים
8,000
קורסים אקדמיים
300
מעבדות
איך מתקבלים
תואר ראשון
תנאי הסף לקבלה

תעודת בגרות, בחינה פסיכומטרית (בציון של 85 ומעלה בפרק האנגלית).

תנאי הקבלה לתוכניות השונות
קיימים במחלקה לקרימינולוגיה שני מסלולי קבלה: 1. ממוצע ציוני בגרות וציון פסיכומטרי. אפשר להעריך את סיכויי הקבלה במסלול זה במסך הערכת סיכויי קבלה המצוי באתר האינטרנט של האוניברסיטה. 2. בעלי ממוצע בגרות 98 ומעלה מתקבלים ללא ציון פסיכומטרי. המתקבלים בתנאי קבלה עפ"י סעיף זה, חייבים בבחינת מיון באנגלית (אמי"ר/אמיר"ם). סטודנטים ותיקים המבקשים לעבור ללימודי קרימינולוגיה ממחלקות אחרות, יגישו את בקשתם למשרד לקבלת תלמידים ומעמדם כשל תלמידים חדשים.
תואר שני
תנאי הסף לקבלה
תנאי הקבלה לתוכניות השונות
תנאי הקבלה לתכנית קרימינולוגיה: א) תואר ראשון בקרימינולוגיה. אפשר גם להתקבל על סמך תואר ראשון בתחומים אחרים, בכפוף לדרישות השלמה המותאמות לרקע האישי. ב) ציון ממוצע של לפחות 85 בלימודי התואר הראשון. ג) שתי המלצות אקדמיות מחוקרים על אודות התאמת המועמד למגמה. את הטופס אפשר להוריד מאתר המחלקה. ד) תינתן העדפה למועמדים בעלי מצוינות אקדמית המעוניינים ומתאימים בהמשך לימודים לדוקטורט במסלול המשולב במחלקה. ה) קורות חיים וצילום תעודת זהות. ו) השתתפות בריאיון מקדים. לראיונות יזומנו רק חלק מהנרשמים בהתאם לשיקולי ועדת הקבלה של המגמה. תנאי הקבלה לתכנית קרימינולוגיה עיונית : א) תואר ראשון בקרימינולוגיה. אפשר גם להתקבל על סמך תואר ראשון בתחומים אחרים, בכפוף לדרישות השלמה המותאמות לרקע האישי. ב) ציון ממוצע של לפחות 82 בלימודי התואר הראשון. ג) שתי המלצות אקדמיות מחוקרים על אודות התאמת המועמד למגמה. את הטופס אפשר להוריד מאתר המחלקה. ד) קורות חיים וצילום תעודת זהות. ה) השתתפות בריאיון מקדים. לראיונות יזומנו רק חלק מהנרשמים בהתאם לשיקולי ועדת הקבלה של המגמה. תנאי הקבלה לתכנית קרימינולוגיה שיקומית : א) תואר ראשון בקרימינולוגיה. כמו כן אפשר להתקבל על סמך תואר ראשון במדעי החברה או במשפטים, בכפוף לדרישות ההשלמה. ב) ציון ממוצע של 85 לפחות בלימודי התואר הראשון. ג) שתי המלצות אקדמיות. ההמלצות יינתנו על גבי טפסים מיוחדים שאותם ניתן להוריד מאתר המחלקה לקרימינולוגיה. ד) שתי המלצות ממקומות עבודה או התנסות רלוונטית לתחום הטיפולי. ה) קורות חיים וצילום תעודת זהות. ו) ראיון קבלה. לראיונות יזומנו רק חלק מהמועמדים בהתאם לשיקולי ועדת הקבלה של המגמה. תנאי הקבלה לתכנית קרימינולוגיה קלינית : ניתן להגיש מועמדות למסלול עם תזה בלבד. א) תואר ראשון בקרימינולוגיה, בפסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות,עבודה סוציאלית וחינוך מיוחד, כפוף לדרישות ההשלמה (שאותן יש לסיים בשנה הראשונה ללימודים בממוצע של 85 לפחות). ב) ציון ממוצע של 85 לפחות בלימודי התואר הראשון. ג) המלצות אקדמיות על גבי טפסים מיוחדים שאותם ניתן להוריד מאתר המחלקה לקרימינולוגיה. ד) המלצות ממקומות עבודה והתנסות. ה) קורות חיים וצילום תעודת זהות. ו) השתתפות בראיונות קבלה. לראיונות יזומנו רק חלק מהמועמדים בהתאם לשיקולי ועדת הקבלה של המגמה. דרישות נוספות: המועמדים שיתקבלו יחויבו לעמוד בתנאים הבאים: 1.השלמת תוכנית חיסונים עפ"י דרישות משרד הבריאות עד לתחילת שנה"ל הראשונה. 2.הנפקת תעודת יושר מהמשטרה. 3.הצגת אישור על היעדר הרשעה בעבירת מין, בהתאם לחוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסויימים, תשס"א –2001. (בהתאם לחוק, לגברים בלבד)
תואר שלישי
לתואר שלישי ניתן להתקבל ב-3 מסלולים:
מסלול רגיל: בתום לימודי תואר שני במסלול עם תזה.

מסלול ישיר לתואר שלישי: מיועד לבוגרים מצטיינים, המסוגלים להשלים עבודת מחקר מקיפה בתום התואר הראשון ובתוך ארבע שנים מתחילת לימודי הדוקטורט.

מסלול משולב לדוקטורט: שילוב של לימודי תואר שני במשך שנתיים, ועוד ארבע שנות לימוד במסגרת התואר השלישי.
תוכניות לימוד
תואר ראשון

קרימינולוגיה – חד-חוגי

תואר ראשון דו-חוגי

תואר המשלב לימודים במחלקה שלנו ובמחלקה נוספת ומאפשר רכישת שני תחומי ידע בתואר אחד.

 תואר דו-חוגי לא מובנה
תואר דו-חוגי מובנה עם אחת מהמחלקות הבאות:
 לימודי מזרח-תיכון
 סוציולוגיה ואנתרופולוגיה
 מדעי המדינה
 חינוך במסלולים ייעוץ חינוכי וחינוך מיוחד
 אומנות יהודית

תואר שני

 תואר שני בקרימינולוגיה בתוכניות הבאות:
קרימינולוגיה קלינית
קרימינולוגיה -שיקומית
קרימינולוגיה
קרימינולוגיה עיונית

תואר שלישי

תואר שלישי בקרימינולוגיה במסלולים הבאים:
מסלול רגיל
מסלול משולב – תואר שני ושלישי
מסלול ישיר – מתואר ראשון לשלישי

איך נרשמים
תואר ראשון

מגישים בקשת מועמדות ללימודים בבר אילן באתר.
בתוך מספר ימים תקבלו הודעה על קליטת הבקשה, וכשבוע לאחר מכן תוכלו לברר את סטטוס הבקשה במערכת אינבר.

תואר שני

מגישים את בקשת ההרשמה לתואר שני ואת המסמכים הדרושים באתר.

תשובות בעניין הקבלה יישלחו בדוא"ל.

תואר שלישי

ההרשמה מתבצעת באינטרנט.

לפרטים נוספים ניתן לעיין בחוברת פרטי מידע.

מלגות
תואר ראשון

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר ראשון

תואר שני

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שני

תואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לפוסט דוקטורט

הרשמו לשני פתוח