החוג המשולב למדעי החברה

החוג המשולב למדעי החברה

הלימודים מקנים ידע בתחומי דעת מרכזיים במדעי החברה: פסיכולוגיה, משאבי אנוש, כלכלה, מדעי המדינה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה וקרימינולוגיה. הלימודים עוסקים בתהליכים חברתיים מבלי להגביל את הלמידה לתחום ספציפי.

כי ידע רחב הוא בסיס מצוין לקריירה
מה לומדים אצלנו?
מגוון נושאים כמו פיתוח והכשרת מנהלים (מבט על היבטים שונים של כלים לשיפור עבודת המנהל), היבטים ביו-סוציו-פסיכו' בהתמכרות (לחומרים פסיכואקטיביים, להימורים, למין, לספורט, לאינטרנט וכו'), פגיעות ועמידות במחצית השנייה של החיים (דרכי טיפול בפגיעוּת, סבל והתנהגות פתולוגית בגיל השלישי וכיצד לשמור על עמִידות, התנהגות אדפטיבית ואושר בזִקנה), ניהול משאבי אנוש בעידן הדיגיטלי (כיצד טכנולוגיות המידע החדשות מתבטאות ביומיום ומשפיעות על ניהול משאבי אנוש). קורסים נוספים הם: אתיקה עסקית, דפוס התנהגות חברתית וכלכלית של מיעוטים, גילנות לאורך מעגל החיים ובראי תיאוריות חברתיות.
מה חוקרים אצלנו?
החוג מכשיר מספר הולך וגדל של בוגרי תואר שלישי למחקר רב-תחומי במדעי החברה ובעיקר בתחום הזיקנה והגיל המבוגר.

עם זאת, הנושאים הנחקרים בחוג מתפרשים על טווח רחב של נושאים: התמודדות עם טראומה מתמשכת, מנגנונים של העברה בין-דורית של טראומה, תפיסות של זיקנה והשלכותיהן לבריאות, שיקום והתמודדות עם דיכאון וכאב, עמדות לגבי הורות והקשרם לשביעות רצון, אמצעי מניעה והלכה בנשים דתיות, ועוד.

בין המחקרים המתבצעים כיום במחלקה ניתן למנות: מנגנונים של העברה בין-דורית של השואה; פוסט-טראומה מורכבת בעקבות אירועי רצח עם; תפיסות הזדקנות במהלך שיקום משבץ ושברים אוסטאופורוטיים; משמעות בעבו
מה עושים עם התואר?
לבוגרים שלנו יתרון בשוק העבודה על פני בוגרים בתחומים ספציפיים של מדעי החברה, עקב הידע הרחב והבין תחומי המוקנה בחוג.
חלק מהבוגרים משתלבים לאחר התואר הראשון במשרות ציבוריות ובניהול כוח אדם במשק. אחרים ממשיכים ללמוד פסיכולוגיה מחקרית, קרימינולוגיה שיקומית, תרפיה באומנויות ועוד. לבוגרי התואר השני בגרונטולוגיה יהיה יתרון עצום, עקב הכניסה לתחום שתופס תאוצה לאור המהפכה הדמוגרפית.
עם בוגרי החוג נמנים אבי דיכטר, האלוף גדי שמני, ד"ר דני דרבי, שהיה יו"ר האגודה לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ובוגרים נוספים שהשתלבו בהוראה ובמחקר בחוג, כמו ד"ר אלה קורן וד"ר חן ריגר.
130,000
בוגרים
8,000
קורסים אקדמיים
300
מעבדות
איך מתקבלים
תואר ראשון
תנאי הסף לקבלה

תעודת בגרות, בחינה פסיכומטרית (בציון של 85 ומעלה בפרק האנגלית).

תנאי הקבלה למסלולים שונים
תוכנית הפרט: א. תעודת בגרות מלאה. מועמדים בעלי תעודת בגרות בעלי ממוצע בגרות 9.8 ומעלה פטורים מהבחינה הפסיכומטרית. ב. מבחן כניסה פסיכומטרי. ג. רמה באנגלית: ציון 85 לפחות בפרק האנגלית של המבחן הפסיכומטרי. ד. חתך הקבלה 49 בשקלול כולל של המועמד/ת למסלול, ניתן להעריך את סיכויי הקבלה במסך "הערכת סיכויי הקבלה" המצוי באתר האינטרנט של האוניברסיטה. תוכנית הכלל: א. תעודת בגרות מלאה. מועמדים בעלי תעודת בגרות בעלי ממוצע בגרות 9.8 ומעלה פטורים מהבחינה הפסיכומטרית. ב. מבחן כניסה פסיכומטרי. ג. רמה באנגלית: ציון 85 לפחות בפרק האנגלית של המבחן הפסיכומטרי. ד. חתך הקבלה 47 בשקלול כולל של המועמד/ת למסלול, ניתן להעריך את סיכויי הקבלה במסך "הערכת סיכויי הקבלה" המצוי באתר האינטרנט של האוניברסיטה. תוכנית הרנטגן: א. מצב בריאות תקין. ב. חתך קבלה 50 בשקלול כולל של המועמד/ת למסלול, ניתן להעריך את סיכויי הקבלה במסך "הערכת סיכויי הקבלה" המצוי באתר האינטרנט של האוניברסיטה. ג. רמה באנגלית: ציון 100 לפחות בפרק האנגלית של המבחן הפסיכומטרי. ריאיון אישי במסגרת בית הספר הרישום הראשוני נעשה באחד מבתי הספר (בבתי החולים: רמב"ם – חיפה, קפלן – רחובות, איכילוב – ת"א, תל השומר, אסף הרופא – ראשון לציון). לאחר עמידה בקריטריונים נשלח התלמיד להירשם באוניברסיטה. ד. יש להציג בעת הגשת מועמדות לאוניברסיטה מכתב קבלה מבית הספר לרנטגן. ה. קבלת המועמד/ת ע"י בית הספר לרנטגן אינה מחייבת את האוניברסיטה. הדיון במועמדות לאוניברסיטה יתקיים עפ"י הליכי הקבלה הרגילים לאוניברסיטה, בגרות ופסיכומטרי. ו. מי שיעמוד בכל תנאי הקבלה ויתקבל גם ע"י בית הספר לרנטגן וגם ע"י החוג המשולב למדעי החברה – מסלול רנטגן, יוכל לממש את קבלתו למחלקה. ז. טלפונים של בתי הספר לרנטגן: אסף הרופא- 08-9779088 איכילוב – 03-6973404 קפלן – 08-9441302 רמב"ם – 04-7772464 תל השומר – 03-5305953 הדסה – 02-6776503 תנאי הקבלה לתוכנית ניהול משאבי אנוש- מורחב: א. קבלה לפי שקלול של ממוצע בגרות וציון הבחינה הפסיכומטרית: יתקבלו מועמדים בעלי שקלול 47 ומעלה. ובנוסף, חובה ציון 85 /185 ומעלה בפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי/אמי"ר/אמיר"ם. ב. קבלה לפי ממוצע בגרות ללא פסיכומטרי: יתקבלו מועמדים בעלי ממוצע בגרות של 98 ומעלה. ובנוסף, חובה ציון 85/185 ומעלה במבחן אמי"ר/אמיר"ם. ג. קבלה על בסיס תכנית 30+ (מכינה 30+): יתקבלו מועמדים בעלי תעודת תכנית 30+ בממוצע 85 ומעלה. ובנוסף, חובה ציון 85/185 ומעלה במבחן אמי"ר/אמיר"ם.
תואר שני
תנאי הסף לקבלה

תואר אקדמי ראשון ממוסד אקדמי מוכר וממוצע ציוני התואר הראשון הוא 80 לפחות.

תנאי הקבלה למסלולים השונים
התכנית כוללת מסלול עם תזה ומסלול ללא תזה והיא מתבצעת בשיתוף עם הפקולטה למדעי החיים. תנאי קבלה • בעלי תואר ראשון, ממוסד אקדמי מוכר בתחומים הבאים: חוג משולב למדעי החברה במסלול כלל/פרט, פסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות, עבודה סוציאלית, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, קרימינולוגיה, חינוך, מקצועות הבריאות (כגון סיעוד), רפואה, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, מנהל ציבורי. תואר שני בטיפול באומנות. • ציון משוקלל בתואר הראשון של 80 לפחות (בכל לימודי התואר הראשון, לבעלי תואר דו-חוגי יעשה ממוצע בין הציון הסופי של שני החוגים). • עדיפות תינתן למועמדים אשר בעת ההרשמה יציגו אישור זכאות לתואר ראשון (על פני מועמדים שנמצאים בשנת הלימודים האחרונה לתואר ראשון). • המועמדים למסלול הכולל תזה ידרשו לראיון קבלה שיבחן את יכולתם המחקרית. • סטודנטים הנמצאים בשנת הלימודים האחרונה לתואר ראשון בעת הגשת המועמדות – חייבים להגיש את אישור סיום הלימודים למדור לתואר שני עד סוף חודש דצמבר של שנת הלימודים הראשונה. לימודי השלמה מילוי דרישות הקדם (לימודי ההשלמה) בהתאם לרקע אקדמי ולפי הצורך, בהיקף של עד 7 ש"ש (14 נ"ז) מקורסי מבוא רלוונטיים למדעי החברה ולמדעי החיים. תנאים נוספים להגשת מועמדות למסלול עם עבודת גמר מחקרית (תזה) המועמדים למסלול הכולל עבודת תזה מחויבים בציון 85 ומעלה בקורס שנתי 2 ש"ש (4 נ"ז) של סטטיסטיקה ועיבוד נתונים ובקורס שנתי בשיטות מחקר. בנוסף, הם נדרשים לעבור בהצלחה ראיון קבלה, שיבחן את יכולתם המחקרית, כפי שזו מתבטאת ביכולת החשיבה המחקרית שלהם וביכולת הכתיבה. כמו כן מחויבים המועמדים למסלול הכולל עבודת תזה בציון 85 ומעלה בקורס אנגלית, או בפטור מאנגלית בתואר ראשון.
תואר שלישי

לתואר שלישי ניתן להתקבל בתום לימודי תואר שני במסלול עם תזה.

תוכניות לימוד
תואר ראשון

 משולב מדעי החברה
כלל – תכנית המקנה לסטודנט ראיה מערכתית על התפקוד והתנהלות של המוסדות והארגונים העיקריים בחברה, תוך שילוב של מדעי המדינה, סוציולוגיה וכלכלה.
פרט – תכנית המקנה לסטודנט ראיה כוללת על הבנת תפקודו ורווחתו של היחיד תוך שילוב של מדעי החברה מתחומי הפסיכולוגיה, הקרימינולוגיה והסוציולוגיה.

 ניהול משאבי אנוש – חד-חוגי
התכנית לניהול משאבי אנוש* עוסקת בחקר ההון האנושי העובד בארגון, ומתמקדת בתהליכי ניהול הקשורים לראיון וגיוס אנשים, הכוונתם ופיתוחם, דאגה לרווחתם וניהולם באופן אנושי ובהלימה עם צרכי הארגון. לצורך כך מספקת תכנית ניהול משאבי אנוש הנלמדת בחוג המשולב למדעי החברה תשתית אקדמית רחבה, המשלבת קורסים מתחומי דעת שונים, ביניהם פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה וייעוץ ארגוני. תכנית הלימודים מורחבת והלימודים אורכים כשלוש שנים. הקורסים כוללים קורסים כגון: התנהגות ארגונית, ניהול ופיתוח משאבי אנוש, מבוא לפסיכולוגיה חברתית, תיאוריות באישיות, יחסי עבודה, מבוא למינהל ציבורי ומדיניות ציבורית, הנעת עובדים, קבלת החלטות וקורסים בתחום כלכלה ומינהל עסקים. התואר מתאים לסטודנטים שמעוניינים, בצד ידע עיוני נרחב בתחום מדעי החברה, גם לרכוש תואר מעשי, שיאפשר להם להשתלב בשוק העבודה בתפקידי ניהול כוח אדם.
*התכנית קיבלה את אישור המל"ג ונפתחה בשנה"ל תש"פ (אוק' 2019)

 תוכנית בתחומי מדעי החברה ומדעי החיים במסלול לתלמידי רנטגנאות ודימות – לימודי רנטגנאות ודימות, בשילוב הכשרה מעשית כרנטגנאי מוסמך באחד מבתי החולים ברחבי הארץ.

תואר שני עם/ בלי תזה

 גרונטולוגיה: מדעי הזִקנה
מסלול חדשני וייחודי לתואר שני בשיתוף הפקולטה למדעי החיים. התכנית כוללת לימודים תיאורטיים ומקצועיים עם פרקטיקום מעשי. בוגרי התכנית במדעי החברה יוכלו להשתלב בתפקידי הדרכה וניהול בבתי אבות, מרכזים סיעודיים, ניהול מרכזי יום, פרויקטים ומיזמים של משרדי ממשלה ועיריות, ובמכוני מחקר בתחום הזיקנה. בוגרים יכולים גם להמשיך ללימודי תעודה בפסיכותרפיה ולהתמקצע בטיפולים ממוקדים עם אוכלוסיית הגיל השלישי. בוגרי התכנית במדעי החיים יוכלו להשתלב במחקר הענף בתחום הביולוגיה של הזיקנה.

*התכנית קיבלה את אישור המל"ג ונפתחה בשנה"ל תש"פ (אוק' 2019)

תואר שלישי

 תואר שלישי בתחומי חקר בינתחומיים מגוונים, בעיקר מחקרים בתחום הזִקנה

איך נרשמים
תואר ראשון

מגישים בקשת מועמדות ללימודים בבר-אילן באתר.
בתוך מספר ימים תקבלו הודעה על קליטת הבקשה, וכשבוע לאחר מכן תוכלו לברר את סטטוס הבקשה במערכת אינבר.

תואר שני

מגישים את בקשת ההרשמה לתואר שני ואת המסמכים הדרושים באתר.

תשובות בעניין הקבלה יישלחו בדוא"ל.

תואר שלישי

ההרשמה מתבצעת באינטרנט.

לפרטים נוספים ניתן לעיין בחוברת פרטי מידע.

מלגות
תואר ראשון

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר ראשון

תואר שני

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שני

תואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לתואר שלישי

לחצו כאן לרשימת מלגות לפוסט דוקטורט

הרשמו לשני פתוח